Dantooine utracone

Jesteśmy zmuszeni potwierdzić straszliwą wiadomość, która dotarła do nas wczorajszego dnia. System Dantooine został utracony na rzecz najeźdźców, nazywających się Yuuzhan Vong. Na planecie stacjonowały nieliczne jednostki Nowej Republiki, ponadto Dantooine było miejscem do którego trafili uchodźcy z poprzednich podbitych światów. W ostatniej chwili w systemie pojawiła się flota Nowej Republiki, dowodzona przez Admirała Traesta Kre’feya. Potyczka w przestrzeni kosmicznej została naznaczona wysokimi stratami – mówi się o kilku utraconych krążownikach i korwetach, szerokich stratach w myśliwcach i pomniejszych jednostkach eskortujących. Według początkowych raportów, życie straciło ponad pięć tysięcy żołnierzy.

Siły Nowej Republiki próbowały zabezpieczyć cywilów i przetransportować ich poza zagrożoną planetę. Nieoficjalnie mówi się o obecności samej Lei Organy Solo, a także Jedi Luke’a Skywalkera oraz jego uczniów, którym towarzyszyło kilku innych Jedi. Według relacji świadków, w obozie uchodźców doszło do kilku aktów sabotażu lub infiltracji, które rozbiły ducha nielicznych obrońców i ludności cywilnej. Przy zdecydowanej przewadze liczebnej ze strony przeciwnika, prowizoryczna linia obrony nie wytrzymała wystarczająco długo. Najeźdźcy zadali ogromny cios, niszcząc kilkanaście transporterów cywilnych i mordując tysiące niewinnych istot.

Walki na planecie wciąż trwają, lecz niewielkie komórki oporu, pozbawione wsparcia i koordynacji, prawdopodobnie nie przetrwają zbyt długo. Wciąż poszukiwane są setki, jeżeli nie tysiące, zaginionych osób, cywilów, żołnierzy, załogantów, lecz akcje poszukiwawcze są niemalże niemożliwe przy ciągłej obecności wroga. Flota Nowej Republiki wycofała się do jednego z sąsiednich systemów, gdzie organizuje pomoc dla rannych i poszkodowanych. Wciąż nie otrzymaliśmy oficjalnego stanowiska od Szefa Stanu Borska Fey’lya, lecz wszystko wskazuje na to, że Nowa Republika nie wyśle wsparcia dla rozbitej floty i komórek oporu. Spełniły się najczarniejsze scenariusze – system Dantooine został utracony.