Zagadkowa śmierć senatora

Ze smutkiem zawiadamiamy, że w dniu dzisiejszym dotarła do nas informacja o śmierci senatora Ore’Ska. Wieloletniego i sumiennego przedstawiciela Zgromadzenia Pantory w Senacie Galaktycznym Republiki. Wszyscy znaliśmy go jako szczerego mówcę i obrońcę interesów Republiki, a przy tym człowieka uwielbianego przed lud.

O poranku służby policyjne Coruscant odnalazły ciało senatora w jego apartamencie nieopodal gmachu Senatu. Wedle nieoficjalnych doniesień, zaniepokojeni sąsiedzi wezwali pomoc po tym jak usłyszeli krzyki i dźwięki tłuczonych przedmiotów. Na podstawie tych doniesień, spekulacje oraz teorie spiskowe zaczęły się szerzyć bez opamiętania. Największą w tym momencie popularnością wśród zwolenników teorii spiskowych, cieszy się teza sugerująca jakoby to Resztki Imperium, kartele Huttów, albo nawet sama Republika, miały maczać palce w tragicznej śmierci cenionego senatora. Aby uzasadnić te przypuszczenia, wielu senatorów udziela wywiadów powołując się na wypowiedzi senatora Ore’Ska sprzed kilku miesięcy czy nawet tygodni. Politycy zaznaczają, że tragicznie zmarły Ore’Ska nigdy nie krył się ze swoimi przekonaniami i wyrażaniem myśli w klarowny, może nieco przesadnie asertywny sposób. W licznych mowach tudzież wystąpieniach, można było usłyszeć negatywne słowa ambasadora Ore’ska w stosunku do pasywnego podejścia Nowej Republiki, do co raz to śmielej sobie poczynających organizacji przestępczych Huttów. Najbliżsi współpracownicy senatora Ore’ska wielokrotnie starali się wyciszać echo tego typu wystąpień, jednakże bez skutku. Z tego też powodu przy kolejnych wiecach ambasadora, mogliśmy zaobserwować znaczne powiększenie kadry ochroniarzy i eskorty.

Senator znany był również z nieprzychylnego stanowiska wobec działań Resztek Imperium. Wielokrotnie poruszał problem unikania podania konkretnych informacji przez Radę Moffów co do faktycznego stanu liczebnego floty ekspansyjnej Resztek Imperium, co najbardziej budziło wątpliwości w kontekście faktycznych intencji naszego sojusznika wedle senatora Ore’Ska. W ciągu ostatnich tygodni jednym z głównych punktów wystąpień ambasadora Ore’Ska było wzywanie Biura Prezydenta Borska Fey’lya do wyjaśnienia kwestii aktywnego poboru chętnych uchodźców, którzy co raz liczniej wybierają schronienie w terytoriach pod jurysdykcją Imperium. Rzecznicy prasowi Resztek Imperium zbywali tego typu insynuacje prostymi stwierdzeniami konieczności zaciągu nowych ochotników do walki z Yuuzhan Vongami. Co więcej, ze spokojem zaznaczając, że Nowa Republika prowadzi podobne praktyki zaciągu uchodźców, którzy znajdują schronienie w światach środka, aby wzmocnić szeregi swoich armii. Te i kolejne wystąpienia senatora Ore’Ska co raz częściej stawiały rzeczników biura Prezydenta Nowej Republiki na celowniku niewygodnych pytań.

Co jest najbardziej niepokojące w tej historii, to ocalały fragment jednej klatki nagrania, usuniętego z kamer ochrony w korytarzu prowadzącym do rezydencji zmarłego senatora Ore’Ska. Widać na nim niewyraźną postać, o humanoidalnej twarzy i ciężkim pancerzem bojowym jako strój. Naszym reportem udało się jedynie dotrzeć do plotek, jakby owa persona była ostatnim gościem rezydencji ambasadora, nim napłynęły oficjalne informacje o jego śmierci.

Odłóżmy jednak spekulacje na bok i oddajmy głos Senatorowi Ishikkowi Kholinowi, wieloletniemu przyjacielowi i współpracownikowi senatora Ore’Ska.

W dniu dzisiejszym utraciłem… Nie, to Republika utraciła swojego bliskiego przyjaciela. Ore’Ska nie był senatorem, którego można postawić na tej samej półce z tymi, którzy w obawie o swoją majętność zapominają o dobru tych, których reprezentują… Wiemy jak mnoga liczba takich osobistości przechadzka się każdego dnia korytarzami senatu. Ore’ska zawsze był blisko potrzebujących, których obiecał wziąć w swoją opiekę. Przestrzegał również własnego kodeksu moralnego i honorowego i nie działał na szkodę innych, by samemu coś zyskać. Za jego służby Republice, Zgromadzenie Pantory rozwinęło się diametralnie. Zarówno w sferze ekonomicznej jak i dyplomatycznej, będąc cenionym sojusznikiem przez sąsiadów z innych systemów. Gdy Ithor przepadł, Pantoranie za sugestią Ore’ska uczynili wszystko by wspomóc mój błąkający się lud. (..) Nigdy Cię nie zapomnimy, po kres gwiazd. – fragment przemowy senatora Ishikka Kholina z nadzwyczajnego posiedzenia Senatu

Będziemy nadal bacznie śledzić tok postępowania w sprawie śmierci Senatora Ore’ska, abyśmy usłyszeli prawdę. Zgodnie z ostatnimi słowami przemowy Senatora Ishikka Kholina. Senatorze Ore’Ska, na zawsze pozostaniesz w pamięci Republiki.