Korelia pogrążona w żałobie

Zamach Terrorystyczny na Korelii.

Fragment wieczornego wydania galaktycznych wiadomości.

Dzisiejszego popołudnia w jednym z najbardziej popularnych punktów turystycznych, mieście Kor Vella, miała miejsce tragedia, która wstrząsnęła mieszkańcami. W trakcie wyścigu otwierającego nowy sezon sportowy, podejrzany zamachowiec Dent Agosto, doprowadził do śmierci dziesiątek kibiców, oraz kilku czołowych sportowców. Pełna liczba ofiar nie jest nam znana, gdyż nadal nie poznaliśmy pełnego spektrum zniszczeń na terenie toru wyścigowego.
Wydarzenie sportowe miało charakter charytatywny. Cały dochód ze sprzedaży biletów miał być przeznaczony na pomoc w leczeniu weteranów wojennych, poszkodowanych w wyniku obrony Nowej Republiki przed obcym najeźdźcą Yuuzhan Vongów.
Przenosimy się teraz do naszego reportera Joerona Vinlim, który zda bezpośrednią relację z trwającej akcji ratunkowej.

Znajduję się w tym momencie w miejscu, w którym jeszcze kilkadziesiąt minut temu rozgrywały się sceny wyjęte z koszmaru. Sytuacja nadal nie jest opanowana, a ogromne pożary trawią doszczętnie trybuny czy budynki użytkowe otaczające tor wyścigowy. Akcje poszukiwawcze zaginionych osób, zostały w tym momencie wstrzymane ze względu na zbyt duże zagrożenie dla życia ratowników, które wynika z płonących składów paliwa oraz chemikaliów. Ta decyzja została podjęta przed momentem, przez komendanta służb pożarniczych, po tym jak jeden z bohaterskich strażaków próbował wyciągnąć rannego zawodnika z unieruchomionego ścigacza. Z przykrością zawiadamiam, że w trakcie próby udzielenia pomocy, wysoka temperatura otoczenia doprowadziła do eksplozji jednostki zasilającej pojazdu, co było bezpośrednim skutkiem śmierci obu mężczyzn.

Nagrania kamer ochrony do których udało się dotrzeć śledczym, potwierdzają, że za całym atakiem stał zbrodniarz wojenny i były kolaborant Brygady Pokoju – Dent Agosto. Wedle wstępnych ustaleń śledczych, zamachowiec musiał przeniknąć do służb ochrony toru, co dało mu nieograniczony dostęp do warsztatu mechaników, trybun oraz pomieszczeń bezpieczeństwa. Następnie terrorysta podłożył kilka ładunków wybuchowych bezpośrednio w pojazdach zawodników. Jednymi z pierwszych ofiar byli dwaj czołowi zawodnicy, którzy wywodzą się z miasta Kor Vella. Zekk Shancas oraz Benkevi Convarion. Obaj zginęli jako pierwsi, po zdetonowaniu ładunków. Następnie doszło do kolejnych eksplozji już na trybunach otaczających tor wyścigu. Poznanie dokładnej liczby ofiar, nie będzie możliwe jeszcze przez kilka następnych godzin, póki płoną składy paliwa.

Wszyscy zadajemy sobie pytanie jak mogło dojść do takiego nieszczęścia? Dent Agosto zbiegł z więzienia Nowej Republiki kilkanaście dni temu w niewyjaśnionych okolicznościach. Rzecznik prasowy służb porządkowych Nowej Republiki twierdzi, że informacja o niebezpiecznym uciekinierze, została skierowana natychmiastowo do organów wykonawczych samorządów planet członkowskich. Podnoszą się jednak głosy dementujące owe oficjalne obwieszczenia. Ministrowie spraw wewnętrznych i bezpieczeństwa planetarnego z różnych sektorów galaktyki, twierdzą jakoby informacja o zbiegłym terroryście miała dotrzeć dopiero w dniu zamachu. Z kolei ambasador Resztek Imperium na Coruscant oznajmił, że jego biuro nie zostało wcale poinformowane o zaistniałym kryzysie.

Trudno znaleźć jakiekolwiek słowa pocieszenia w obliczu tak bestialskiego aktu przemocy i próby złamania ducha naszego narodu. Służby porządkowe całej planety są zaangażowane w poszukiwania terrorysty. Będziemy państwa informować na bieżąco o postępach śledztwa. Dla własnego bezpieczeństwa mieszkańców Kor Vella, prosimy o pozostanie w domach. Uciekinier jest śmiertelnie niebezpieczny i przebywa nadal w przestrzeni publicznej.