Wojna nabiera rozpędu

Wojska Yuuzhan Vongów kontynuują marsz po Wewnętrznych Rubieżach. Po masakrze nad Bilbringi, czoło inwazji przetoczyło się przez układy Aphran i Carratos, zajmując je praktycznie bez żadnego oporu. Floty Nowej Republiki, desperacko zbierane z okolicznych systemów, zajęły pozycję nad układem Reecee, by za wszelką cenę zatrzymać poruszające się siły wroga. Przesunięta linia frontu utworzyła niebezpieczne zwężenie w terytorium Nowej Republiki. Jeżeli siły Yuuzhan Vongów zajmą układy Reecee i Selvaris, odetną całą gromadę światów od zaopatrzenia i wsparcia. W potrzasku znalazłyby się między innymi takie światy jak Dorin, Adumar czy też Glee Anselm.

Nowa Republika nieustannie próbuje przerzucać siły z obszarów niedotkniętych wojną. Kolejne ataki Yuuzhan Vongów skutecznie rozciągają floty defensywne po całej linii frontu, uniemożliwiając koncentrację wojsk w większe skupiska. Prócz głównego czoła inwazji, które skupiło się na marszu w kierunku Światów Jądra, siły najeźdźcy koncentrują się także na obszarze leżącym wzdłuż Szlaku Koreliańskiego, gdzie wciąż trwa walka pozycyjna. Upadek obrony frontu koreliańskiego doprowadziłby do inwazji na pozostałe szlaki handlowe, które już teraz stanowią najważniejsze ścieżki zaopatrzenia dla oblężonego centrum galaktyki. Utrata tego terytorium byłaby najczarniejszym scenariuszem dla oblężonej galaktyki, równie bolesnym co utrata Światów Jądra.

Sytuacji Nowej Republiki z pewnością nie sprzyja bierność sił Imperium. Układy Resztek przez ostatnie miesiące nękane były nieustannymi atakami z głębi terytorium Yuuzhan Vongów, lecz stopniowe przesuwanie się frontu zmusiło najeźdźcę do koncentracji swoich sił na podboju Światów Jądra. Siły Imperium zyskały moment na przegrupowanie swych sił i wyprowadziły kontruderzenie. Błyskawiczny atak pozwolił na przejęcie kilku okupowanych światów, między innymi Mygeeto czy Garqi. Sukces ten nie wpłynął jednak na długotrwałą strategię Resztek. Imperium zachowuje ogromną ostrożność w zarządzaniu swoimi siłami i nie kwapi się do urządzania wojennych eskapad daleko poza własne terytorium. Mimo to, doniesienia sugerują, że nad układem Batorine zgromadziło się wiele dodatkowych sił, które w razie najgorszych scenariuszy mogłyby wspomóc Nową Republikę w walce o Wewnętrzne Rubieże.

W przestrzeni Huttów również doszło do wielu istotnych zmian. Siły Huttów przesunęły linię frontu, wypychając Yuuzhan Vongów z systemów otaczających Nal Hutta. Dzięki ponownemu wykorzystaniu broni jądrowej, której użycie potępiają niemalże wszystkie konwencje międzygalaktyczne, floty Huttów zdziesiątkowały wroga, który przegrupowywał siły lądowe na powierzchniach planet. I tym razem zwycięstwo okupiono ogromnymi konsekwencjami. Część z odbitych planet została na zawsze skażona tysiącami ton radioaktywnego materiału. Jednym z najgorzej uszkodzonych światów jest Toydaria. Rząd planety, znajdujący się obecnie na uchodźstwie, stanowczo potępił doktrynę militarną huttów podczas wczorajszego posiedzenia Senatu Galaktycznego. Kontratak pozwolił również na odbicie światów takich jak Nimban, Kwenn oraz Nal Kreeta, lecz przedstawiciele Huttów nie udostępnili żadnych informacji dotyczących zniszczeń powstałych na skutek działań wojennych.