Pęknięty mur

Dnia wczorajszego, galaktykę obiegła niesamowita nowina – w wyniku zorganizowanej ofensywy, zasieki Yuuzhan Vongów nad Blenjeel zostały przerwane. Na ufortyfikowanej linii frontu, gdzie od wielu miesięcy dochodziło wyłącznie do kosztownej i brutalnej wymiany ognia, doszło w końcu do przechylenia szali na jedną ze stron. Starcia zintensyfikowały się, gdy na miejsce dotarły połączone siły, zebrane z lokalnych flot defensywnych oraz sił ochotniczych, sponsorowanych i złożonych przez samych Bothan. Wymiana ognia utrzymała wroga w ryzach przez wiele godzin, po których nastąpił przełom. Szczegóły finału tychże wydarzeń są wyjątkowo mgliste, lecz zeznania pilotów wspominają o ogromnej eksplozji, która nastąpiła w samym sercu sił nieprzyjaciela.

Przedstawiciel Nowej Republiki udzielił wyjątkowo oszczędnych informacji na ten temat. Wedle raportu, użyto broni konwencjonalnej o ogromnej sile rażenia, wchodzącej w skład nowego arsenału, który niedawno znalazł się w rękach obrońców galaktyki. To, w jaki sposób zdobyto broń, oraz w jaki sposób dostarczono ją w tak specyficzny punkt, bez wykrycia przez wroga, pozostaje tajemnicą. Wiadomo natomiast, że konsekwencje wczorajszego triumfu znajdą się na kartach historii. Przerwanie frontu pozwoliło na błyskawiczne uderzenie pozostałych sił, które przedarły się przez dziurawą flankę wroga i dotarły aż pod samo Bothawui. Na ulice planet sektora Bothańskiego wyszły tłumy, które po wielu tygodniach głodu, strachu i zwątpienia, nareszcie zyskały nadzieję i szansę na przeżycie wojny.

Odbity fragment terenu szybko zajęty został przez dodatkowe siły, które umocniły granice wąskiej linii życia, łączącej przemęczone Bothawui z resztą galaktyki. Co więcej, wydarzenia w przestrzeni Bothańskiej okazały się być częścią wielopoziomowej akcji, w której udział wzięły także Reszki Imperium oraz, co najdziwniejsze, Kartel Zewnętrznych Rubieży. Podczas gdy Nowa Republika pokonywała szlak nad Blenjeel i Lahsbane, imperialne floty zaabsorbowały mobilną część sił wroga, atakując nad Vortex i Fornax. Armia Huttów, wykorzystując zamieszanie, przesunęła południowy front swojego terytorium, docierając do Bothawui od północy. Wedle nieoficjalnych informacji, czyny Kartelu nie były skoordynowane z działaniami pozostałych frakcji. Łączność nawiązano już po fakcie, lecz bieg wydarzeń pozwolił na osiągnięcie korzystnego porozumienia współpracy, dotyczącego przyszłych wydarzeń w okolicznych sektorach.

Działania Nowej Republiki i KZR poskutkowały odcięciem dużej porcji sił Yuuzhan Vongów od głównego czoła inwazji. Rzeczywista liczebność odseparowanych sił pozostaje zagadką, co skutecznie odwleka dowódców od nierozsądnego rzucenia się na wroga. Sytuacja sprawiła, iż nadchodzące tygodnie mogą być wyjątkowo ciężkie dla mieszkańców neutralnych systemów, takich jak Gamorr, Rothana oraz Pzob. Odcięty wróg z pewnością poszuka alternatywnych źródeł surowców, a być może zapragnie ufortyfikować się na jednej z gęściej zaludnionych planet. Sukces w przestrzeni Bothańskiej może pociągnąć za sobą wiele konsekwencji – niestety, nie wszystkie z nich będą pozytywne.

Zaktualizowano Mapę Galaktyki.