Operacja „Wolność” – Początek ofensywy na północy

Stało się! Wojska Nowej Republiki i sojuszników rozpoczęły natarcie na ostatni skrawek terytorium Yuuzhan Vongów! Admirał Ackbar, który zapewne za kulisami dowodzi całą ofensywą, wygłosił uroczyste orędzie do dowódców i ich żołnierzy, a już wkrótce wszystkie dostępne do działania jednostki wyruszyły ze swoich baz w stronę frontu. Operacja „Wolność”, jak nazwali ją wojskowi, w końcu została wprawiona w ruch. Dzięki najnowszej technologii i przychylności dowództwa, obywatele Galaktyki będą w stanie śledzić te zmagania, oczywiście z pewnym opóźnieniem i dozą tajności. Już teraz zapraszamy odbiorców tej transmisji do zapoznania się ze wstępnym szkicem trwającej bitwy!

Na północy Galaktyki zebrała się największa armada sił zbrojnych, jaką do tej pory widziała wojna. Sama Nowa Republika wystawiła cztery najliczniejsze floty, dowodzone kolejno przez Admirała Tra’esta Kre’feya, Admirała Hirama Draysona, Generała Wedge’a Antillesa oraz Generała Garma Bel Iblisa. Ustawiły się one na zachodniej krawędzi obszaru działań wojennych. Na południu znalazły się siły Hapan, dowodzone osobiście przez Księcia Isoldera oraz siły wyzwolonych Mandalorian, którzy zapragnęli dołączyć do finalnej ofensywy wojny. Od strony wschodniej do akcji wyruszyły siły Protektoratu Sektorów Północy, złożone głównie z ochotników i flot defensywnych byłych światów Nowej Republiki. Ofensywę domykają trzy floty Resztek Imperium, z czego pierwsza, największa, dowodzona jest najpewniej przez samego Gilada Pellaeona.

Terytorium Yuuzhan Vongów składa się już wyłącznie ze światów, które przez długi czas były w rękach wroga. Nie będzie przesadą powiedzieć, że najważniejsze z tych planet, wyszczególnione na mapie, są wyposażone niczym twierdze i na pewno postawią zażarty opór naszym siłom zbrojnym. Siły Vongów prawdopodobnie podzielone są na pięć grup, zajmujących newralgiczne obszary. Wygląda więc na to, że floty operacji „Wolność” mają za zadanie zaatakować wroga ze wszystkich stron, dążyć do rozbicia tych sił na jeszcze drobniejsze grupy i szukać okrążeń zamykających je w pułapkę. Z pewnością będzie to zażarta bitwa – trudno spodziewać się tego, by Vongowie przyjęli propozycję zawieszenia broni. Mieszkańcy Galaktyki mogą być jednak pewni, że nasi żołnierze nie odpuszczą i szereg bezprawnie zagrabionych planet już wkrótce doczeka się wyzwolenia!

Prawdopodobne rozłożenie flot na początku Operacji „Wolność”.

Więcej informacji wkrótce. Holonews będzie aktualizowany codziennie w godzinach wieczornych, aż do zakończenia zmagań wojennych.