Podsumowanie konferencji na Taanab

Mamy za sobą rozstrzygnięcie konferencji taanabskiej! Po burzliwych rozmowach przedstawiciele Nowej Republiki, Resztek Imperium oraz Kartelu Zewnętrznych Rubieży doszli do kompromisu i uścisnęli sobie dłonie. Wyniki negocjacji są nie lada sensacją – padło w nich kilka kontrowersyjnych decyzji, które z pewnością będą miały ogromny wpływ na układ sił w Galaktyce. Oto poszczególne zagadnienia, które ustalono w trakcie konferencji:

1. Los Yuuzhan Vongów

Niedoszli agresorzy otrzymali oficjalny rezerwat w sektorze Gardaji, gdzie przeniesiona zostanie planeta Zonama Sekot. Będzie ona swoistym azylem dla wszystkich ocalałych, którzy nie będą mogli opuszczać jej powierzchni, w zamian za spokojną i bezpieczną egzystencję. Kasta kapłanów oraz wszyscy ocalali dowódcy wojskowi zostaną postawieni przed specjalnym trybunałem, który osądzi winnych za przebieg i brutalność inwazji. Vongów czeka więc szereg zmian natury obyczajowej. Odwrócenie rasy od kultu przemocy będzie pierwszym krokiem, by przystosować ją do egzystencji w cywilizowanej Galaktyce. Co więcej, Vongowie zmuszeni zostaną do udostępnienia wszystkich tajników dotyczących biotechnologii, by wspomóc proces odwracania zmian, których dokonali na podbitych planetach. Rezerwat na Zonamie Sekot będzie otwarty wyłącznie dla autoryzowanych naukowców, a bezpieczeństwa planety doglądać będą siły porządkowe Nowej Republiki i Resztek Imperium.

2. Wycofanie wojsk Nowej Republiki i Kartelu Zewnętrznych Rubierzy na wschodzie

Siły wojskowe stacjonujące na miejscu dawnego frontu wschodniego zostaną wycofane do granic reprezentowanych przez siebie frakcji. Ruch ten uderza przede wszystkim w KZR, które liczyło na przetrzymanie dodatkowego terytorium w ramach zdobyczy wojennych. Pozycja Kartelu w negocjacjach była jednak wyjątkowo słaba. Współpraca Huttów z Yuuzhan Vongami w końcowej fazie wojny wyszła na jaw, co pogrążyło reputację frakcji na galaktycznym forum i skłoniło pozostałe frakcje do wyciągnięcia konsekwencji. Nowa Republika ograniczy ruch na granicach leżących blisko terytorium KZR i wzmocni walkę z przemytem, który zakwitł w trakcie wojennego zamieszania. Huttowie będą zmuszeni wycofać się ze wszystkich światów leżących poza obszarem swojego pierwotnego terytorium, za wyjątkiem systemu Kessel.

3. Rishi w rękach Nowej Republiki, Kessel w rękach Huttów

Do terytorium Nowej Republiki już na stałe włączony zostanie niezwykle ważny system Rishi, który jest początkiem szlaku handlowego do sąsiadującej galaktyki, Labiryntu Rishi. Świat ten przez długi czas pozostawał neutralny, jednak przebieg konfliktu doprowadził do jego aneksji. Szlakiem Rishi pomknęły bezcenne surowce, które pozwoliły przez wiele miesięcy utrzymywać front południowy w ryzach, aż do jego kolapsu w 29 ABY. Nowa Republika mocno uzależniła się od swoich dalekich partnerów handlowych, przez co zmuszona była do zatrzymania systemu Rishi za wszelką cenę. Wykorzystało to KZR, które na łamach identycznego argumentu pozwoliło sobie zagarnąć Kessel. Resztki Imperium zgłosiły oficjalny sprzeciw wobec obu aneksji, ale ostatecznie upadł on na podstawie braku jakichkolwiek powiązań tejże frakcji z południowo-wschodnim rejonem Galaktyki.

4. Protektorat Sektorów Północy utrzymany, strefa buforowa na szlaku Hydiańskim

Los północy był głównym obiektem negocjacji i to tu doczekaliśmy się największego zaskoczenia. Nowa Republika oraz Resztki Imperium zadecydowały się utrzymać istnienie Protektoratu Sektorów Północy. Światy z tego obszaru wciąż będą mogły korzystać z programów pomocowych, a także wspólnej infrastruktury i administracji. W praktyce jest to decyzja wybitnie niekorzystna dla Nowej Republiki. Przez ostatnie miesiące PSP regularnie dostrajało swój polityczny kierunek do tonów bijących ze strony Resztek Imperium, powoli gubiąc etykietę neutralnej i tymczasowej frakcji. Kontynuacja istnienia Protektoratu oznacza więc propagandową aneksję całej „wyswobodzonej” północy pod nową kołdrę ideologiczną. Trudno zrozumieć czym kierowali się dygnitarze Nowej Republiki zezwalając na taki ruch. Plotki głoszą, że owa decyzja była częścią większej układanki politycznej, a być może rezultatem umów lub traktatów ustalonych jeszcze w trakcie trwania wojny. Eksperci wskazują na tajemniczą konferencję, która prawie dwa lata temu miała rozstrzygnąć losy Demiurga, bojowej stacji kosmicznej. Być może to właśnie wtedy doszło do dialogu na linii Pellaeon – Kre’fey, gdzie obaj sternicy uzgodnili przyszłość północy w zamian za uzyskanie kontroli nad stacją.

Lekkim pocieszeniem dla Nowej Republiki może być fakt, że na północy powstanie także strefa buforowa, wzdłuż wyniszczonego szlaku Hydiańskiego. Obszar ten, restaurowany wspólnie przez obie frakcje, zagwarantuje wolny dostęp do Sektora Korporacyjnego, który powoli wyrasta na jednego z kluczowych partnerów strategicznych w powojennej Galaktyce. Dominującą siłą w sektorze pozostaje korporacja Aurek, która zdominowała tamtejszy rynek i posiada niemalże całkowity monopol na wydobycie surowców naturalnych. ARK przetrwało wojnę praktycznie bez żadnych strat finansowych, a w politycznym osłabieniu głównych frakcji Galaktyki poszukuje szansy, by samemu wzmocnić swój status. Jedynym „cieniem” na obliczu Sektora Korporacyjnego może być wciąż dzika i niezależna północ, która nie poddała się jeszcze wpływom swojego większego rywala. Niemniej, Nowa Republika i Resztki Imperium z pewnością zawalczą o najkorzystniejsze umowy u nowego partnera, a szlak Hydiański i Sektor Korporacyjny mogą stać się nowym frontem nadchodzącej rywalizacji politycznej.

Zaktualizowano Mapę Galaktyki.