Niecodzienne odkrycie

Na powierzchni księżyca Antar 5 doszło do ważnego odkrycia, które może znacznie wpłynąć na galaktyczny przemysł zbrojeniowy. Gotalscy górnicy podczas badań geologicznych odkryli pokaźne złoża rzadkich metali, w tym quadanium. Zapewne nie jeden z naszych czytelników podrapie się teraz po tyle głowy i zada pytanie: Czym u licha jest quadanium? Jest to bardzo wytrzymały metal, używany w przemyśle zbrojeniowym do wzmacniania okrętów oraz stacji kosmicznych, chociaż jego najpopularniejsze użycie występuje jako korpus myśliwców z serii TIE.

Drugie pytanie, które sobie zadajecie, brzmi zapewne: i czemu niby ma to odmienić rynek? Otóż wszystkie większe punkty wydobycia quadanium zostały wyeksploatowane przez Imperium Galaktyczne dekady temu lub padły ofiarą inwazji Yuuzhan Vongów, co stawia Antar 5 w roli jednego z nielicznych jego eksporterów, podczas gdy najważniejsi gracze naszej galaktyki będą odbudowywać swoje floty, mocno uszczuplone podczas ostatniej wojny. Według Antarczyków, złoża mogą zaspokoić zapotrzebowanie galaktycznego przemysłu na najbliższe lata i wpłynąć na pozycję durastali, która wykorzystywana jest w aż około 95 procent galaktycznej produkcji okrętów kosmicznych. To odkrycie może sprawić, że mieszkańcy odpuszczą sobie inwestycje w kasyna, porty kosmiczne oraz bardziej luksusowe kurorty, a przerzucą w pełni na przemysł ciężki.

Odkrycia dokonano na terenie największego pasma górskiego księżyca, na obszarze o powierzchni 1500 kilometrów kwadratowych. Według najnowszych analiz spoczywa tam również 15 milionów ton różnych innych cennych metali. Złoża znajdują się jednak blisko 3 kilometry pod poziomem powierzchni księżyca i mogą być trudne do wydobycia. Pamiętajmy jednak, że Antarczycy posiadają setki lat doświadczenia w przemyśle górniczym i w przeszłości wielokrotnie udowadniali, że są w stanie podołać podobnym wyzwaniom. Pozostaje nam zatem zadać jedno, znamienne pytanie. Co z tym faktem zrobi rząd? Świat formalnie należy do Nowej Republiki, ale podobnie jak siostrzany księżyc, Antar 4, kolonia górnicza nie posiada obecnie scentralizowanej władzy, a sam senator systemu nadal pozostaje na liście osób zaginionych podczas oblężenia Coruscant.