BiSZNR #163 – Pokłosie bitwy o Coruscant

Biuletyn informacyjny Sił Zbrojnych Nowej Republiki to wewnętrzny kanał informacyjny, prowadzony przez Sztab Sił Zbrojnych Nowej Republiki. W ramach kanału transmitowane są najnowsze wieści z frontu, nowinki technologiczne, wywiady, krótkie historie oraz segmenty rekreacyjne. Biuletyn wydawany jest regularnie i stanowi podstawowe źródło informacji dla większości żołnierzy w czynnej służbie. Obecnie transmitowany jest również na dostępnych sieciach publicznych.

Trwa sprzątanie Coruscant

Potrójne Zero powoli wraca do życia! Mieszkańcy stolicy Galaktyki dzielnie poradzili sobie z armią Yuuzhan Vongów i teraz z równą odwagą stawiają czoła następnemu wyzwaniu. Miasto wypełnione jest truchłami martwych wojowników oraz wytworami biotechnologii, które zaczynają ulegać powolnemu rozkładowi. W obawie o dalsze zanieczyszczenie Coruscant, lokalne służby porządkowe zajęły się dezynfekcją i relokacją potencjalnie niebezpiecznych odpadów. Wiele dzielnic mieszkalnych będzie trzeba wyburzyć, lecz jest to spowodowane tylko i wyłącznie chęcią szybszego powrotu miasta do swej dawnej, pięknej formy. Miliardy ochotników już teraz rozpoczęły odgruzowywanie domostw, ulic i traktów. Kwitnie duch braterstwa i odpowiedzialności społecznej, w powietrzu wisi poczucie wspólnego celu i chęć powrotu do dawnej normalności. Owszem, najbliższe miesiące będą ciężkie, lecz mieszkańcy Coruscant przetrwali niejedną wojnę i również tym razem staną na nogi, wchodząc w nową, lepszą przyszłość!

Admirał Kre’fey uniewinniony!

Dochodzenie w sprawie Admirała Kre’feya zostało zamknięte! Domniemana współpraca z komórką terrorystyczną okazała się być tylko i wyłącznie plotką. Sąd wojskowy, składający się z piętnastoosobowego grona oficerów i podoficerów przeanalizował wszystkie dane pochodzące z wydarzeń poprzedzających bitwę o Coruscant, aż do starcia nad Kuat. W trakcie śledztwa ustalono, że Admirał został ubezwłasnowolniony i nie był w stanie wydawać rozkazów, a władzę nad jego siłami zbrojnymi, oraz samym Demiurgiem przejęła komórka terrorystów, zwana Nowym Świtem. Admirał następnie trafił do długotrwałej niewoli, gdzie był poddawany torturom, lecz nie zdradził Nowej Republiki, a sprytnie manipulował swoimi oprawcami. Dzięki sile woli, niezłomności i bystrości umysłu, Bothanin ocalił dziesiątki tysięcy żołnierzy, stacjonujących na okrętach jego floty, aż do przybycia sił Admirała Ackbara. Ponadto, Admirałowi Kre’feyowi przypisuje się również genialny plan wykorzystania wirusa Alpha Red, opracowywanego w tajemnicy przez wiele miesięcy. Mimo prób sabotażu ze strony terrorystów, wirus został dostarczony na oblężone Coruscant, gdzie zaatakował stacjonujące tam siły Yuuzhan Vongów, stając się ostatecznym aktem zemsty mieszkańców centrum wolnej Galaktyki! Tra’est Kre’fey opuścił już szpital wojskowy i od razu ruszył do dalszej pracy, unikając dziennikarzom i adoratorom. Zapewne wkrótce usłyszymy o nim więcej.

Dalsze sukcesy na froncie!

Pościg za rozbitymi siłami Yuuzhan Vongow trwa! Na południu wojska wroga zostały rozproszone, a jednostki z Bothawui uderzyły prostu w kręgosłup niedawnej inwazji na Światy Jądra. Doszło do pięknych scen, gdy floty odciętego sektora Bothańskiego ponownie zjednoczyły się z resztą armii i wspólnie ruszyły na przerażonego przeciwnika. Na wschodzie siłom Nowej Republiki udało się oczyścić przestrzeń nad Kashyyykiem i rozpoczęto działania mające na celu uruchomienie kolejnej, błyskawicznej kontrofensywy, której towarzyszyć będzie pomoc braterskich sił KZR. Na północy również dzieje się wiele. Trwa tam bitwa o najbardziej umocnione fortece wroga, prowadzona zarówno przez Nową Republikę, jak i Resztki Imperium. Starcia nie zakończą się prędko, lecz będą to ostateczne zamknięcia tej długiej i straszliwej wojny. Gdy upadnie północ, upadnie i wróg, a Galaktyka znów będzie wolna!

Pokłosie katastrofy na Yavin IV

Przechodzimy do smutniejszej informacji. Jak podawaliśmy już tydzień temu, na Yavinie IV doszło do katastrofy krążownika „Hyperion”, który uległ awarii na niskiej orbicie i spadł na powierzchnię księżyca. Ze względu na całkowite zniszczenie okrętu oraz usterki lokalnej sieci komunikacyjnej, ustalenie dokładnych przyczyn wypadku nie jest możliwe. Niektóre z plotek głoszą, że mogliśmy mieć do czynienia z sabotażem autorstwa organizacji terrorystycznej, zwanej Nowym Świtem. Trudno jednak potwierdzić te informacje, a tym bardziej wskazać bezpośrednich autorów zamachu. Na Dac odbyło się symboliczne pożegnanie wszystkich członków załogi „Hyperiona”, lecz i tam nie udało się uniknąć kontrowersji. Obrzędom towarzyszyły pytania dotyczące sensu misji, jaką realizował okręt, przez wiele tygodni stacjonując w okolicach placówek Jedi, które nie należały do kluczowych obiektów strategicznych. Dookoła Zakonu pojawiało się w ostatnich miesiącach sporo kontrowersji, a katastrofa „Hyperiona” z pewnością nie zostanie szybko zapomniana. Trudno jednak domniemywać Jedi o odpowiedzialność za ten wypadek, biorąc pod uwagę to, że skutki eksplozji zrujnowały powierzchnię księżyca, niszcząc większość placówek szkoleniowych i uśmiercając wielu członków Zakonu.

Co dalej z siecią Holonet?

Po straszliwych wydarzeniach nad Coruscant utraciliśmy większość centralnych stacji nadawczych, obsługujących cywilne sieci informacyjne. Trwają prace nad naprawą infrastruktury, jednak w obecnej chwili nie stanowią one priorytetu, gdyż większość galaktycznej komunikacji przekazywana jest przez kanały użyczone przez wojsko. Nasz biuletyn zarejestrował rekordowy wzrost oglądalności, wynoszący 3641693% względem dotychczasowego zasięgu. Niezmiernie cieszymy się, że jesteście z nami i przysięgamy służyć Wam wyłącznie najświeższymi i najprawdziwszymi wieściami. Naszym celem od zawsze było pokazywanie Galaktyki takiej, jaką jest i nie przestaniemy tego robić, szczególnie teraz, w tym trudnym okresie. Nie damy umrzeć pamięci bohaterów tej wojny i nie damy zapomnieć o poświęceniach dzielnych wojsk Nowej Republiki! Wspólnie doczekamy końca wojny, by celebrować zjednoczenie wszystkich mieszkańców Galaktyki pod jednym sztandarem – sztandarem wolności!

Zaktualizowano Mapę Galaktyki.