System Prindaar – czas wyborów

Po wielu miesiącach ciężkiej pracy, potów oraz napięć między mieszkańcami systemu Prindaar a Nową Republiką, operacja sił zbrojnych galaktycznego rządu w systemie Prindaar dobiegła końca. Zarówno senacki komitet obrony, jak i mieszkańcy księżyców Antar IV i Antar V, potwierdzają opuszczenie układu przez lwią część sił Republikańskich. Na orbicie pozostanie jedynie niewielka grupa, mająca zająć się szkoleniem planetarnych sił obronnych w formującym się właśnie rządzie.

Ma to oczywiście związek z wyborami, których liczenie głosów zakończyło się ponad standardową dobę temu. Do starcia o miejsce senatora ruszyli przedstawiciele dwóch partii, bardziej konserwatywny Kokott Reth, wspierający zachowanie status quo w kwestiach związanych z Nową Republiką, a także będąca głosem ludu robotniczego Ula Fith, postulująca program reform. Według pierwszych sondaży kampanijnych początkową i miażdżącą przewagę miał kandydat Reth, jednak przez ostatnie miesiące stopniowo jego wyniki równał się z kandydatką Fith. Ostatecznie, pantorańska kandydatka zwyciężyła w wyborach, kończąc z przewagą blisko dziesięciu punktów procentowych nad Kokottem Reth.

Nasi reporterzy oraz niezależni dziennikarze, próbowali dowiedzieć się, co było przyczyną tak drastycznej zmiany w poglądach mieszkańców. Nie uzyskali jednak jednolitej odpowiedzi. Wielu zapytanych opowiadało o plotkach mówiących, że kandydat Reth jest przekupną marionetką korporacji. Inni kierowali się udzielonym przez Republikę wsparciem dla regionów objętych pokłosiem inwazji Yuuzhan Vongów, a największa grupa kierowała się działaniami Jedi. W wywiadzie z właścicielką kantyny w stolicy systemu naszemu dziennikarzowi zdradziła, że Rycerze Jedi byli na planecie kilkukrotnie. Pomagając mieszkańcom ustabilizować powojenną sytuację w imieniu Republiki. Dając im nadzieję, na przetrwanie trudnego okresu, namiastkę normalności oraz wiedzę, że Republika ich nie zostawiła.

Senator Fith została zaprzysiężona dzisiaj, zastępując zmarłego poprzednika, wygłaszając przemówienie w budynku dawnego rządu, którego transkrypcje znajdziecie poniżej:

Za kilkadziesiąt lat, kiedy historycy będą oceniać te ciężkie czasy, co powiedzą o nas? Czy będą twierdzić, że nasze zwycięstwo nad Yuuzhanami było ostatecznie bezowocne? Że nie udało się zapewnić trwałego pokoju lub, co gorsza, że było to tylko preludium do sprzedania naszej wolności Nowej Republice?

Wiem, że wielu z was wątpiło w Nową Republikę, w ich obietnice oraz obywateli. Wiem, że ja sama w nich wątpiłam. Ostatnie tygodnie uświadomiły nam, że w dobie kryzysu – prawdziwego kryzysu – możemy na nich liczyć, że słowa dawnego hymnu „Wszystkie gwiazdy świecą jak jedna” nadal mają oparcie w rzeczywistości. Uświadomiły nam, że bycie silnym razem, nie odnosi się tylko do naszych przyjaciół, rodzin i współobywateli, ale do Republiki jako całości. Z dumą, mogę więc ogłosić, że system Prindaar pozostanie w Nowej Republice.

Moją nadzieją jest to, że historia zamiast tego będzie postrzegać tę wojnę jako katalizator. Że ostatnie lata bólu, strat i rozpaczy były tyglem, klepiskiem dla naszej społeczności, odsiewającym nasze lęki i słabości. I że ostatecznie uczyniło nas to silniejszymi i bardziej czujnymi, w pełni przygotowanymi na wszystko, co ma nadejść. Czeka nas wszystkich wiele pracy, ale razem uda nam się przywrócić nasz system do świetności, miejsca godnego i bezpiecznego dla każdego mieszkańca.

Senator Fith ogłosiła również rozpoczęcie procesu odbudowy rządów obu księżyców, mających zastąpić urzędników straconych podczas inwazji Yuuzhan Vongów mającej miejsce ponad rok temu. Oficjalne zaprzysiężenie pierwszych ministrów ma się odbyć w przeciągu standardowego tygodnia.